تقویت موهای دکلره شده
تقویت موهای دکلره شده

تقویت موهای دکلره شده

 شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که موهایتان را یا دکلره روشن و یا آنها را مش کرده باشید و با آسیب دیدگی شدید آنها روبرو شده باشید…

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که همه ی موهایتان را یا دکلره روشن و یا آنها را مش کرده و با آسیب دیدگی شدیدشان روبرو شده باشید و برای رفع آن کراتینه کردن و یا تقویت با انواع ماسکها ، کوتاهی و…به شما پیشنهاد شده باشد که البته جدای از اینکه هر کدام از راهکارهای شیمیایی درصد تاثیر منفیشان بیش ازمفید بودنشان است شما برای انجام آنها اقدام نکرده باشید.
حال برای اینکه آسیب دیدگی موهای پوسیده و دمیج را تا حدودی بدون دخالت مواد شیمیایی و با یک محلول کاملا طبیعی و موثر رفع کنید به این توصیه ی ما توجه و عمل کنید:
اگر موهایتان بلند است یک تشت را از آب پر کرده و با نمک بسیار مخلوط کنید تا محلول بسیار شوری  بدست آید، سپس در حمام موهای بلندتان را یکی دو دقیقه در این تشت قرار داده و با دست آب نمک را از بالا به پایین موها بریزید تا همه جای آنها به این محلول  آغشته شود .
برای موهای متوسط یا کوتاه هم  آب نمک غلیظ کمتری درست کرده که هم می توانید با آب پاشهای کوچک آن را لابه لای موها بپاشید و هم آرام آرام با مشت روی موها بریزید .توجه داشته باشید که خیلی باید مراقب چشمانتان باشید تا این محلول داخل چشم نرود.
هر چه زودتر پس از آسیب دیدن موها این کار را انجام دهید تاثیر بهتری خواهد داشت.
شاید لازم باشد این عمل چندین و چند بار تکرار شود و شما بدون نگرانی برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب آن را تکرار کنید.
هنگام انجام این کار حتما مراقب چشمانتان باشید .

با مواد اولیه ای که برای تهیه دارد یک ماسک طبیعی و فوق العاده در تقویت موها و تقویت موهای دکلره شده است که مراحل تهیه و استفاده از آنها را در ادامه می خوانید.ماسک برای موهای آسیب دیده

ماسک برای موهای آسیب دیده

مواد لازم:

عسل

ماست

روغن زیتون

روغن بادام درختی

موز له شده

تخم مرغ

ماسک اول :

موزهای له شده را با روغن بادام درختی خوب مخلوط کرده و به روی موها بمالید . موها را خوب ماساژ دهید و اجازه دهید تا مواد ۱۵۵ دقیقه بر روی موها بماند.

ماسک دوم:

یک قاشق عسل را با یک عدد تخم مرغ و روغن زیتون مخلوط کنید. موهایتان را خیس نموده و ماسک آماده را به روی موها خوب بمالید تا تمام بخش های ان پوشیده شوند. سپس یک کلاه پلاستیکی مانند کلاه رنگ به روی موها بکشید و اجازه دهید تا ۳۰ دقیقه موها در این حالت بمانند و بعد آبکشی کنید.

ماسک سوم:

این ماسک تنها با ماست تهیه می شود. در واقع باید بعد از شستشوی کامل موها در حمام با شامپو در آخر ماست را به روی موها بمالید و اجازه دهید تا ۲۰۰ دقیقه به روی موها بماند و بعد با آب ولرم موها را شستشو دهید.

درمان سوختن موها پس از استفاده رنگ و دکلره

موهای شما هر چقدر هم که بلند و پرپشت باشد اما اگر ظاهری سالم و زیبا نداشته باشد بی فایده است. هیچ کس موهای درهم تنیده و کدر را زیبا نمی بیند. البته این موها به خودی خود به این روز درنیامده اند؛ تار به تار آن در سال های کودکی و نوجوانی درخشان، سالم و یکدست بودند و مشکل دقیقا از جایی شروع شد که رنگ های شیمیایی، دکلره کردن و استفاده از حالت دهنده های حرارتی را شناختیم و سوختن مو و کدر شدن و ریزش شروع شد.

اما این مشکل راه حل های خودش را دارد. فقط کافی است کمی اراده داشته باشیم و برای مدتی به جای اصرار و استفاده از مواد و وسایل آسیب رسان به فکر تقویت و باز گرداندن موها به روزهای اوج خود باشیم. در این مطلب با راهنمایی های دکتر فرشید ملک زاده، متخصص پوست و مو با راهکارهایی برای ترمیم موهای آسیب دیده آشنا می شویم.

این مو دیگر مو نمی شود !

موهای ما از سه لایه تشکیل شده است. داخلی ترین لایه آن که منبع فیبررسانی و کمک به رشد و تقویت موست مدولا نام دارد. لایه میانی کورتکس است که وظیفه محافظت از لایه داخلی را بر عهده دارد و در نهایت لایه سطحی و مهم ترین بخش برای آسیب ندیدن موها کوتیکول نامیده می شود. مهم ترین بخشی که در اثر تغییرات رنگ و دکلره و فر کردن آسیب می بیند قسمت کوتیکول است که در نهایت باعث از بین رفتن درخشندگی و سلامت موها می شود.

از طرفی گاهی این آسیب ها با نشانه هایی مثل موخوره، خارش سر، سوختگی پایین موها و وز شدن نمایان می شود که گاهی حالت دادن و شانه کردن های عادی مو را هم دچار مشکل می کند. در فرآیند تغییر رنگ موها کوتیکول برای اینکه رنگ را به لایه های داخلی برساند خود را بالا کشیده و مواد شیمیایی داخل رنگ به سرعت خود را در لایه های زیرین مو پخش می کند و با نفوذ در آن شروع به روشن یا تیره شدن می کند.

اما در همین حین ممکن است رنگ و مواد مورد استفاده ما آن قدر ترکیبات آسیب رسان در خود داشته باشد که در همان ابتدای کار کوتیکول را بسازد تا همین لایه نتواند وظیفه محافظتی خود را به درستی انجام دهد و در نهایت موها بعد از یک بار شستن سوخته، وز و کدر به نظر برسند. فر کردن و حالت دادن به موها با وسایلی مانند اتو و بابیلیس هم در بلندمدت به کوتیکول موها آسیب می رساند و این باعث می شود در انجام وظیفه خود دچار مشکل شود.

نسخه موهای شما دست ماست

از تمام این حرف ها که بگذریم باید به قسمت راه حل برسیم. در مرحله اول باید بدانیم که در شروع مسیر، تغذیه، حرف اول را می زند. پیرو همان جمله معروف شما همان هستید که می خورید، باید اضافه کنیم که تغذیه ما از منابعی که سرشار از ویتامین ها و پروتئین های مفید برای تقویت موهای دکلره شده است، نقشی به مراتب پررنگ تر از دیگر روش ها دارد؛ پس در برنامه ای که برای تقویت موهای دکلره شده تدارک دیده ایم نباید خوردن این خوراکی ها را فراموش کنیم.

ویتامین Aسوختن مو

سوختن مو

این ویتامین در رده بندی تاثیر خوراکی ها در سلامت و زیبایی مو رتبه اول را دارد؛ پس با مصرف به اندازه اسفناج، هویج، فلفلدلمه ای، کدو حلوایی و گردو این منبع موثر را فراموش نکنید.

غذاهای دریایی

خوردن ماهی و میگو برای تقویت موهای دکلره شده معجزه می کند. اینها منابع سرشار از امگا۳، آهن و ویتامین۱۲ B هستند که در تقویت و رشد مجدد موهای از دست رفته بسیار موثرند. خواص ماهی سالمون در ترمیم موهای آسیب دیده از دیگر ماهی ها بیشتر است.

آش و هلیم

خوردن غذاهایی که با حبوبات و سبزی های مفید تهیه شده است نقش بی نظیری در سلامت موهای شما ایفا می کند. هلیم به خاطر گندم فراوان و آش های مختلف به دلیل آمیخته شدن با تمام خواص در مدت کوتاهی تاثیرات عجیبی باقی می گذارد.

سالاد

تا می توانید از این خوردنی خوشمزه با انواع چاشنی ها استفاده کنید. سالاد درست شده از برگ های سبز کاهو، اسفناج یا هر سبزی با برگ های سبز به علاوه ذرت و نخود سبز موهای شما را از نو می سازد. ویتامین های A و CC این سبزی ها در کنار آهن فراوانی که دارند معجزه خواهد کرد.

 پروتئین

اگر گیاهخوار نباشید نباید منابع سرشار از پروتئین مانند گوشت قرمز و تخم مرغ را فراموش کنید. این غذا هر آنچه را که برایتقویت موهای آسیب دیده خود لازم دارید مثل ویتامین وپروتئین در خود دارد.

 چای سبز

بیشتر ما به خوردن چای سبز عادت نداریم؛ در حالی که خواص آن در سالم نگه داشتن پوست و لایه های مهم تشکیل دهنده موهای سر بسیار کمک می کند. از طرفی درخشندگی و سلامت تارهای موی شما هم تضمین خواهد شد.

این ماسک ها را از دست ندهید

حالا بعد از تغذیه، برای برگرداندن سلامت موها نوبت به خوراک آنهاست. در این بخش با خوردنی های ساده در منزل ماسک هایی معجزه گر از طبیعت تهیه کنید و برای درمان موهای آسیب دیده به کار ببرید.

عسل و سرکه سیب

برای تهیه این ماسک یک چهارم فنجان عسل را با ۱۰ قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط کنید. قبل از رفتن به حمام ماسک را مانند شامپو روی موها ماساژ دهید و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موها را با آب گرم بشویید.

عسل و روغن زیتون

یک دوم فنجان عسل را با یک چهارم فنجان روغن تازه و خالص زیتون مخلوط کنید. بهتر است ماسک به دست آمده را کمی با حرارت کتری یا روی حرارت غیرمستقیم گرم کنید تا ترکیبات حسابی آمیخته شوند. ماسک را به موها بزنید و بعد از نیم ساعت با آب ولرم و شامپو خوب بشویید.

 معجون موز و ماست

موز سرشار از روغن ها و موادی است که برای تقویت موهای دکلره شده مفید به نظر می رسد. پس برای این ماسک یک موز را بعد از حلقه حلقه کردن با پشت قاشق خوب له کنید سپس یک چهارم لیوان ماست و یک قاشق روغن زیتون و عسل به آن اضافه کنید و بعد از مخلوط شدن به مدت ۳۰ دقیقه روی موهای تان بگذارید. این ماسک را با شامپو و آب ولرم از روی موهای خود پاک کنید و استفاده از آن را هفته ای یک بار در برنامه خود قرار دهید.

شیر و نارگیل

روغن نارگیل به تنهایی یا با مخلوط شدن در هر ترکیبی برای تقویت موهای دکلره شده با رنگ و دیگر اتفاق ها بسیار توصیه شده است. در تهیه این ماسک هم نصف فنجان شیر را با دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید و بعد از چند ثانیه گرم کردن آن روی بخار کتری، روی موها ریخته و بعد از ۲۰۰ دقیقه خوب آبکشی کنید.

– زیتون و تخم مرغ:دو ماده حیرت انگیز در ترمیم و تقویت موهای دکلره شده که در صورت استفاده مرتب از آن نتایج ماندگار و موثری از آن خواهید دید. ۲ عدد تخم مرغ را با ۴ قاشق روغن زیتون ترکیب کنید و روی موها خوب ماساژ دهید. بعد از ۳۰۰ دقیقه موها را باشامپو و آب گرم خوب آبکشی کنید.

دست از سر این موهای زبان بسته بردارید

از قدیم می گویند مشکلی نیست که آسان نشود اما در مسیر رسیدن به هر هدفی که داریم باید به اندازه کافی آگاهی و تجربه داشته باشیم. تمام بلاهایی که بر سر موهای سالم هر کدام از ما می آید دلیلی جز استفاده از همین روش های غیرطبیعی و شیمیایی برای رنگ و حالت دادن به آنها نیست.

دکلره ای که قرار است موها را از طبیعی ترین حالت و رنگ خود خارج کند، رنگی که با تمام ترکیبات شیمیایی و آمونیاک خود گاهی تا یک ساعت روی سر ما جا خوش می کند، فرآیند فر کردن دائمی موهای صاف که با استفاده از مواد قوی انجام می شود و از همه رایج تر استفاده از وسایل حرارتی مانند اتوهای مو که برای حالت دادن هر روزه موهای ما روشن و خاموش می شوند، تمامی اینها به موهای ما صدمه و آسیب وارد می کنند.

اگر نگاهی مختصر به تمام کارهایی که در این چند وقت با موهای خود کرده ایم، بیندازیم متوجه می شویم که روش های مراقبتی و تقویتی ما یک دهم بلاهایی که سر موهای مان آورده ایم، نیست. موی طبیعی برای اینکه بتواند با تغییرات آنی و مداوم کنار بیاید باید از هر لحاظ تغذیه و تقویت شده باشد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here