یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸
صفحه نخست / خرید و فروش / بورس بخش اول

بورس بخش اول

بورس چیست؟

بورس در بخش اقتصادی به بازاری گفته می شود که تغیین قیمت و خرید و فروش اوراق بهادار در آن انجام می شود. بورس در زبان فرانسه به معنی کیف پول است. باید بدانید که در این بازار تنها اوراق بجای کالا خرید و فروش می شود. بازار های بورس به عنوان بزرگترین بخش از اقتصاد هر کشور محسوب می شود چرا که ارزش گذاری بسیاری از کالا ها در بورس معین می شود. در سال ۱۴۶۰ میلادی اولین مرکز بورس اوراق بهادار جهان در شهر انورس کشور بلژیک تاسیس شد.

تأثیر بورس بر اقتصاد
بورس از طریق جذب و به کار انداختن سرمایه‌های راکد، حجم سرمایه‌گذاریدر جامعه را بالا می‌برد.

بورس بین عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان سرمایه ارتباط برقرار می‌کند و معاملات بازار سرمایه را تنظیم می‌نماید. هم چنین با قیمت گذاری سهام واوراق بهادار تا حدودی از نوسان شدید قیمت‌ها جلوگیری می‌کند.

بورس مردم را به پس‌انداز تشویق و بدین وسیله باعث به کارگیری پس‌اندازمردم در فعالیت‌های اقتصادی می‌شود. بورس سرمایه لازم برای اجرایپروژه‌های دولتی و خصوصی را فراهم می‌آورد.

 

حضور افراد عادی در بورس
برای معامله در بازار بورس، هرشخصی حقیقی یا حقوقی نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی دارد. کارگزار در واقع واسط بین معامله‌گر و بازار بورس می‌باشد. طبق آمار شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) تعداد افرادی که در ایران کدسهامداری (کدمعاملاتی) دریافت کرده‌اند از ۹٫۶ میلیون نفر فراتر رفته است افراد عادی جامعه نیز می‌توانند با دریافت کدمعاملاتی از کارگزاری‌های رسمی، خرید و فروشسهام و اوراق‌بهادار را در بورس انجام دهند. امکان معاملات آنلاین سهام، پیگیری قیمت‌ها و سایر اطلاعات موردنیاز تحلیل سهام از طریق اینترنت، باعث شده است رغبت بیشتری برای حضور در بورس در بین افراد ایجاد شود.

همچنین باید توجه داشت که علاوه بر خرید مستقیم می توان با روشهای غیر مستقیم نظیر صندوقهای مشترک سرمایه گذاری یا صندوق های قابل معامله در بورس یا قراردادهای سبدگردانی نیز در بازار سرمایه ایران اقدام به خرید و فروش سهام نمود.

این مطلب از سایت ویکی پدیا گرفته شده.

همچنین ببینید

راهنمای “خرید حلقه ازدواج”

خرید حلقه ازدواج یکی از اجزای مراسم ازدواج است که خریدآن اگرچه آسان به نظر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *