یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸

تیپ های شخصیتی که باید بشناسیم!!

امروز میخواهیم با ۹ تیپ شخصیتی که بیشتر در جامعه وجود دارد آشنا شویم.

این تیپ های شخصیتی توسط روانشناس ها تعریف شده اند و سال های متمادی دانشمندان درباره این تیپ های شخصیتی مطالعه کرده اند و نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی کرده اند.

تیپ های شخصیتی
تیپ های شخصیتی

تیپ کمالگرا:

این افراد به دنبال کامل بودند هستند و مهم ترین چیز در هر کاری برای آنها انجام دادن آن به بهترین راه است و در آخر هم باز راضی نمی شوند چرا که آنها همیشه از کار هایی که انجام میدهند ناراضی هستند فکر میکنند که راه بهتری هم وجود دارد و دلیل این رفتار آنها والد یا والدین ایرادگیر است که به راحتی در هیچ زمینه ای راضی نمی شوند. این افراد معمورا دارای اضراب هستند و در هر کاری بشدت وسواس به خرج می دهند.

تیپ مهر طلب یا کمک کننده:

این افراد یک کار دارند و آن هم رفع مشکلات دیگران است. نیاز به محبت دارند و قادر نیستند در مقابل درخواست دیگران نه بگویند. چون از طرد شدن میترسند. افرادی وابسته و متکی به دیگران هستند و معمولا محبوبیت بالایی ندارند و همواره به دنبال تایید دیگران هستند.

تیپ رمانتیک محزون یا هنرمند:

این افراد احساساتی و بسیار زود رنج هستند. این افراد دایما در حال تحلیل رفتار دیگران و خود هستند و مهمترین نکته این تحلیل ، تحلیل با احساسات است آن ها خود را با احسسات دیگران درگیر میکنند و چون از تخیل و رویا پردازی بالایی برخوردار هستند خودشان هم دچار همان احساسات می شوند. معمولا افسردگی، نوسان خلف و ولخرجی در این افراد زیاد مشاهده می شود. در بین تمام تیپ های شخصیتی این تیپ  حساس ترین تیپ شخصیتی است و زندگی در کنار این افراد بسیار سخت است چرا که هر رفتاری میتواند اشتباه تفسیر شود.

تیپ فکور:

این افراد معمولا درونگرا هستند و مهمترین ویژگی این افراد تفکر کردن بیش از حد است. این افراد معمولا ار بودن در جمع ها لذت نمی برند. یکی دیگر از ویژگی های این تیپ شخصیتی عدم توانایی به بیان احساسات است و معمولا تمایل به ازدواج ندارند. این افراد در کلاس ها در ردیف آخر می نشینند تا همه را ببینند ولی کسی آنها را نبیند. این تیپ شخصیتی دوست دارند دیده نشوند و نامرئی باشند. همواره احساس را بعد از عقل تجربه میکنند. اهل کتاب خواندن و جمع آوری اطلاعات هستند و دوست دارند همه چیز را بدانند اما زندگی پیش این افراد بسیار سخت است زیرا این افراد معمولا از جمع آوری اطلاعات و حل مسائل لذت میبرند و هر لحظه دوست دارند این کار را انجام ببرند بنابراین معمولا برای برانگیختن احساسات دیگران تلاش نمی کنند.

تیپ وفاخو، وفاجو و شکاک:

این تیپ شخصیتی همواره به دیگران سوء ظن دارند و افرادی محتاط هستند و دوست دارند بدانند که دیگران راجع به چه چیزی فکر میکنند. نگران بی وفایی و خیانت اطرافیان خود هستند. معمولا مضطرب هستند و می خواهند وظیفه آنها مشخص و تعریف شده باشد.

تیپ خوش بین و خوش گذران:

این افراد دنبال لذت جویی بوده و برونگراترین تیپ شخصیتی از بین نه تیپ شخصیتی را دارند. این افراد معمولا به فلسفه علاقه دارند و زندگی از نظر آنها یعنی لذت و افرادی احتماعی و رفیق باز نیزهستند.

معمولا همه ی کار ها را به درستی انجام می دهند  و از کاری که انجام میدهند راضی هستند. این افراد بهترین اشخاص برای امید دادن به زندگی  هستند، هر حرفی  که میزنند زندگی و امید آن بسیار زیاد است. این افراد اهل بلوف زدن و خالی بندی .

هستند و یا غلو  کردن.

تیپ چالشگرا یا قدرت طلب:

این افراد دنبال سلطه و قدرت و تسلط بر دیگران هستند. دوست دارند مدیر یا رهبر باشند و همه چیز را کنترل کنند. معمولا با دیگران آمرانه رفتار میکنند و تمایل زیادی به دیکتاتور بودن دارند. اگر دیگران خصوصا زیر دستان آنها بر خلاف میل آنها رفتار کنند بسیار ناراحت و عصبی می شوند. در عنی حال حمایت کننده هم هستند و از زیر دستان خود حمایت میکنند ولی به این شرط که آن افراد مطیع اوامر این عالی جنابان باشند؟!

تیپ صلح طلب و میانجی:

این افراد همواره دنبال صلح و دوستی هستند. همواره می خواهند بین دیگران میانچی شوند تا بین آنها صلح و دوستی را برقرار کنند. افرادی انطباق پذیر و تابع هستند. از درگیری و خوشونت دور هستند و حتی شاید از آن ها می ترسند. این افراد گاها تنبل هستند و معمولا در تصمیم گیری ها مشکل دارند و آخرین تصمیم را درست نمی گیرند.

تیپ های شخصیتیاین ویژگی ها سرنخ های تیپ های شخصیتی هستند و هر کدام از این ویژگی ها دلایل و روش های خاصی برای تغییر و یا اصلاح دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *