دوشنبه , تیر ۳ ۱۳۹۸
صفحه نخست / تاریخ و سیاست / سراب کیان نهاوند همدان

سراب کیان نهاوند همدان

موسیقی زیبای آب با نزدیک تر شدن به متن طبیعت سراب، واضح تر و دلنوازتر به گوش می رسد. آب معجزه گر و آبادانی ساز، اینجا نیز کار خود را کرده و طبیعتی بکر و سرسبز را در گوشه ای از زمین خدا پدید آورده که همه چیز در آن مسحور کننده و زیباست.
این بهشت کوچک، معروف به «سراب گیان» که در جوار تپه های باستانی گیلان در اطراف شهر تاریخی نهاوند واقع شده، تصویری از طراوت، سبزی، شادابی و شور و نشاط طبیعت زنده است که آب، آبشار، چشمه، درختان سر به فلک کشیده و دامنه کوه سربلند، آنها را پدید آورده است.
می شود در جای جای این جنگل سبز و کوچک و محصور میان درختان چنار و بلوط و بید و گردو و… ساعت ها نشست و با احساس لطیفی همراه با خنکای آب زلال و سبک رودخانه گیان، به تفکر و تعبدی عمیق پرداخت.
آب که از بلندی سرازیر می شود پس از عبور از حوضچه ای بزرگ که دست بشر نظم هندسی خاصی به آن داده، به آبشاری زیبا و زلال تبدیل و باحرکتی موزون و فریبنده به پایین دست می ریزد، بعد با جاری رود سرازیر می شود و می رود تا دشت ها، مزرعه ها ودلها را سیراب کند.
نهاوند دارای چشمه ها و سراب های متعدد است که جنگل گیان با ۴۲۵ هکتار وسعت یکی از زیباترین آنهاست و ۲۰۰ هکتار آن پوششی درختی است با رودخانه پرآب و زلالی که بیش از یک متر مکعب در ثانیه آب جاری دارد و زمین های کشاورزی حدود ۵ روستا را سیراب می سازد.
با این حال وقتی در یکی از روزهای گرم مردادماه به میزبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند، به اتفاق همکاران مطبوعاتی به دیدن سراب گیان رفتیم، برخی مشکلات این منطقه جذاب توریستی را در خفای زیباییهای آن مشاهده کردیم که جای تامل بسیاری داشت.
در این باره با چند تن از دیدارکنندگان از منطقه گیان به گفت و گو پرداختیم:
محمد علی زاده یکی از مسافران «گیان» می گوید: «این جاذبه طبیعی به عنوان یکی از مکانهای گردشگری نه تنها شهرستان نهاوند، بلکه استان همدان، مطرح است اما چنان که باید نسبت به معرفی آن به عموم مردم حتی در سطح استان اقدامی نشده و مجموع سراب های منطقه به ویژه «گیان» هنوز گمنام و ناشناخته اند».
وی می افزاید: «راه ناهموار، دسترسی آسان به این مکان را از مسافران علاقه مند سلب می کند، در حالی که وجود یک راه دسترسی مناسب از حداقل امکاناتی است که باید یک منطقه توریستی ایجاد شود».
خانم بختیاری، یکی دیگر از گردشگران منطقه می گوید: «امکانات بهداشتی اینجا، در حداقل ممکن است به طوری که منطقه فاقد یک سرویس بهداشتی مناسب بوده و تخلیه زباله ریز انجام نمی گیرد و متاسفانه مردم نیز با عدم رعایت بهداشت محیط از جمله ریختن زباله و آشغال داخل و کنار رودخانه و پای درختان و فضای سبز اطراف، این مسیله را تشدید می کنند.»
مسافر دیگری – چنین می گوید: «عدم وجود امکانات روشنایی کافی باعث می شود تا با غروب آفتاب و کاستن از روشنایی روز، عملا استفاده از این مکان زیبا برای گردشگران و مسافران غیرممکن و سخت شود».
خانم قاسمی نیز معتقد است که، معمولا تعبیه امکانات جانبی در کنار نقاط طبیعی توریستی، باعث جذابیت بیشتر مکان شده و رغبت مسافران را افزایش می دهد.

وی می افزاید: «متاسفانه «سراب گیان» فاقد کمترین حد این امکانات است. در حالی که در این خصوص متولیان امر با ایجاد یک شهربازی کوچک و نصب دکه هایی جهت فروش برخی اقلام مورد نیاز مردم مانند مواد خوراکی و… هم بر جذابیت محیط افزوده و هم می توانند از درآمد آن برای رسیدگی به وضعیت سراب استفاده کنند.

منبع:aryazamyn.com

همچنین ببینید

پخش مراسم تشیع پیکر شهید حججی از تلوزیون

خبرگزاری ایسنا: مراسم تشییع پیکر شهید حججی روز پنجشنبه (۹ شهریور ماه)، همزمان با روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *