یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸
صفحه نخست / گردشگری و سرگرمی / فرهنگ و هنر / شعر و ترانه / اظهارات عبدالجبار کاکایی درباره شعر و ترانه و تفاوت‌هایشان

اظهارات عبدالجبار کاکایی درباره شعر و ترانه و تفاوت‌هایشان

عبدالجبار کاکایی از مبانی مشترک شعر و ترانه و تفاوت‌هایشان گفت.

شعر-ترانه
شعر-ترانه

عبدالجبار کاکایی از مبانی مشترک شعر و ترانه و تفاوت‌هایشان گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، این شاعر و ترانه‌سرا در  سومین دوره آموزشی «کلک خیال» در آغاز صحبت‌هایش گفت: شعر و ترانه، مبانی مشترکی دارند. ترانه‌ای که دُز شعرش بالاست در میان عامه مردم جای بیش‌تری دارد و فراگیرتر می‌شود؛ چرا که درک و دریافتش راحت‌تر است.

او در ادامه به تفاوت ترانه و شعر و اشتراکاتشان اشاره و تاکید کرد: شاعر یا ترانه سرایی که شروع به سرودن می کند در انتخاب کلمات مسائلی را انتخاب می کند که با هم متفاوتند. معمولاً ترانه با ملودی تولید می شود؛ یعنی آهنگی در اختیار ترانه سرا قرار می گیرد و خط کلام را پیدا می کند و بر اساس آن ترانه را می سراید. اگر ترانه سرا نتواند خط کلام را پیدا کند باید از آهنگساز کمک بگیرد که خط کلامی برای او تعیین کند.

او افزود: در گذشته برخی از کلمات یا جمله ها به دو بخش تبدیل می شدند؛ اما امروز در تصنیف ها دقت می کنند که جمله ها کامل باشند و کلمه ها تمام و کمال ادا شوند.
کاکایی در بخش دیگری از صحبت هایش خطاب به هنرجویان حاضر در کلاس تاکید کرد: فعلا به این فکر نکنید که شعر از ترانه جداست. ورود احساسات به جملات را شعر می نامیم. اولین مرحله شاعری توام کردن احساسات درونی با جملات خبری است.

او در ادامه گفت: تشبیه، استعاره، مجاز و کنایه، ابزاری است برای تبدیل زبان گفتار به زبان ادب. در زبان ادب کلمه ها کاربرد دیگری دارند و نقش های متفاوتی برعهده دارند. تخیل کمک می کند تا زبان از رفتارهای معمولی به رفتارهای ادیبانه تغییر حالت بدهد.

کاکایی اظهار کرد: شاعر باید خلاق باشد و نوآور. در کشف فنونی که می تواند احساسات شما را موثرتر بیان کند، باید تلاش کرد.
این ترانه‌سرا در پایان صحبت‌هایش تاکید کرد: موقع بیان گزاره‌های درونیتان سعی کنید آزاد و رها عمل کنید. حتی مبالغه هم بکنید.

همچنین ببینید

احمد شاملو شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار، پژوهشگر، مترجم،فرهنگ‌نویس ایرانی

احمد شاملو (۲۱ آذر ۱۳۰۴–۲ مرداد ۱۳۷۹) متخلص به الف. بامداد یا الف. صبح، شاعر، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *