یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸
صفحه نخست / علمی و آموزشی / مفهوم جاذبه و میزان نیروی وارد شده در سیارات
جاذبه در سیارات
جاذبه در سیارات

مفهوم جاذبه و میزان نیروی وارد شده در سیارات

جاذبه چیست؟

جاذبه نیرویی است که اجسام را به طرف خود می کشد و معمولا برای سیارات استفاده می شود. مثلا می گویند بدلیل جاذبه زمین اجسام به سطح زمین کشیده می شوند. جالب است بدانید که هنوز منشا جاذبه ناشناخته است و کسی در مورد آن اطلاع ندارد.

تعریف دیگری از جاذبه می گوید نیرویی است که دو جسم را به سمت یکدیگر می کشد و هر چیزی که دارای جرم باشد، دارای یک کشش جاذبه نیز هست. هرچه جرم جسم بیشتر باشد نیروی جاذبه کششی بیشتری دارد.

آیزاک نیوتون، در سال ۱۶۸۰ میلادی تئوری جاذبه (گرانش) جهانی را مطرح کرد. او دریافته بود که نیروی جاذبه بر تمامی مواد وارد می شود و به هردو پارامتر جرم و فاصله بستگی دارد.

آلبرت اینشتین، در سالهای آغازین ۱۹۰۰ میلادی نظریه جدیدی را در مورد مفهوم جاذبه مطرح نمود. نظریه اینشتین ناسازگاری های ناچیزی که بین مشاهدات علمی با قوانین نیوتون وجود داشت برطرف می کرد. او پیشنهاد نمود که برای فضا شکلی قائل شویم و برای مثال فرض کنیم که به مانند یک ورق لاستیکی از تمام جهات کمی به بیرون کشیده شده است و فرورفتگی هایی در سراسر آن وجود دارد درست مثل اینکه با انگشت بر روی این ورق لاستیکی کشیده شده فشار وارد شده باشد.

این فرو رفتگی ها در فضا به دلیل وجود ستارگان و سیاره ها شکل گرفته اند و هرچه جرم بیشتری داشته باشند فرو رفتگی ایجاد شده نیز عمیق تر است. اگر جسم در حال حرکت در فضا به این فرو رفتگی ها نزدیک شود برای چرخش حول مرکز فرورفتگی تمایل پیدا می کند. هرچه این فرو رفتگی حاصل از سنگینی عمیقتر باشد، اجرام در حال چرخش نسبت به یک فرو رفتگی کم عمق، بیشتر به سمت بیرون مدار خود کشیده می شوند.
تاثیر این نظریه در مورد حرکت اجرام مشاهده شده، با جاذبه نیوتونی همخوانی دارد. ریاضیات مطرح شده توسط اینشتین پیرامون جاذبه از تمام قوانین جاذبه نیوتون پیروی می کند اما علاوه بر آن، مشکلاتی را که جاذبه نیوتونی قادر به توضیح آن نیست نیز، برطرف می کند.

جاذبه در سیارات
جاذبه در سیارات

مقدار یا میزان جاذبه در سیارات : 

جاذبه ماه تقریبا برابر با ۱۶ درصد و جاذبه مریخ تقریبا برابر با ۳۸ درصد جاذبه زمین می باشد. این در حالی است که جاذبه سیاره مشتری به عنوان بزرگترین سیاره منظومه شمسی ۲٫۵ برابر جاذبه زمین است.

همچنین ببینید

نیروهای وارد بر هواپیما هنگام پرواز

مقدمه نیرو را می‌توان به صورت کشش یا رانشی در یک جهت خاص تعریف نمود. نیرو کمیتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *